Připravujeme obsah vaší stránky. Vyčkejte, prosím, dokud se stránka nenačte.
Úvod > Články a inspirace > Jak můžete výrazně ušetřit ve své domácnosti a snížit zatížení rodinného rozpočtu?

Jak můžete výrazně ušetřit ve své domácnosti a snížit zatížení rodinného rozpočtu?

Jednoduchým základem je udělat si přehled v tom, za které položky nejvíce utrácíte. Po nějakou dobu sledujte a zaznamenávejte vaše výdaje, které se týkají bydlení, splácení energií, splátek, nákupů potravin, náklady na dopravu, obecné rodinné výdaje a také výdaje na zábavu a volný čas.


1) Šetření za energie při vaření

Při vaření používejte vhodné nádobí, nikdy nevařte na plotýnkách, které jsou větší než dno hrnce. Hrnec by měl pasovat přesně. Při vaření používejte pokličku a před dovařením vypínejte plotýnku, využijete tak zbytkové teplo.
Vodu si ohřívejte vždy v rychlovarné konvici, pak ji přelijte do hrnce a pak teprve zapněte sporák. Snížíte tak tepelné ztráty a oběd bude dříve hotový.


2) Šetření za praní a sušení prádla

Pro ekonomické praní je nutné, aby byla pračka správně plná. Výhodné je také prát na nižší teplotu, což současné pračky a prací prostředky umožňují. Do sušičky vždy dávejte jen dobře odstředěné prádlo, jinak se doba sušení (a tím i spotřeba energie) zvyšuje.


3) Šetření za spotřebovanu vodu

Co se týká spotřeby vody, i zde vám pár tipů pomůže ušetřit stovky, ne-li tisíce korun ročně. V prvé řadě si dávejte vždy pozor na kapající kohoutky, 10 kapek vody za minutu vytvoří únik přibližně 40 litrů vody za týden!
Pravidelně kontrolujte také splachování na záchodě, jednak aby nedocházelo k jeho protékání, a za druhé je též užitečné pořídit si úsporné splachování.
To, že sprchování je úspornější, než napustit si vanu, ví asi každý. Chcete-li ale ještě více ušetřit, pak si nakupte šetřící hlavici a zkuste také dobu sprchování o něco zkrátit.
Nejúspornějším způsobem mytí nádobí je pořídit si myčku a tu zapínat pouze v případě, že je úplně plná. Myjete-li nádobí ručně, pak je úspornější napustit si dřez, než nádobí umývat pod tekoucí vodou.
Také při čištění zubů nebo holení vodou neplýtvejte tím, že byste kohoutek nechávali otevřený. Mnohem lepší je pořídit si pákovou baterii, která zachová zvolenou teplotu vody.


4) Šetření za jídlo

Bude vás to sice stát trochu času a úsilí, ale sepsat si, co budete v týdnu a o víkendu doma vařit, se rozhodně vyplatí a také vám to pomůže rozhodnout se, co nakoupit. Z obchodu si tak odnesete jen to, co opravdu potřebujete a předejdete tak plýtvání. Mnoho lidí vůbec netuší, kolik měsíčně za potraviny utratí, kromě přehledu velkých nákupů si všímejte i každodenního nakupování potravin.
Zkuste nakupovat se seznamem a bez něj a uvidíte, kolik potravin si v jednom i ve druhém případě odnesete a také jaký bude rozdíl v útratě.
Při každodenním nakupování utratíte mnohonásobně více a také máte větší tendenci podléhat různým promo akcím a podobně, nakonec si tak odnesete mnohé věci, pro které jste původně ani nešli. Do obchodu choďte také vždy zásadně až po jídle, hladový nakupující utratí mnohem více než ten najedený.
Jste-li zvyklí si nechat jídlo dovážet nebo se stravovat v restauracích, zkuste si alespoň několikrát týdně uvařit sami, nebo si jídlo do práce předpřipravit.
Kupujete si čokoládu a sladké tyčinky? Takovéto dobroty a pamlsky můžete velice jednoduše nahradit. Velmi jednoduché je vyrobit si například cereální kakaové sušenky, domácí musli tyčinky nebo zdravé ovocné mlsání.
Máte-li rádi kořeněná jídla, pak je skvělým tipem i možnost pěstovat si vlastní bylinky. V bytě si snadno zvládnete vypěstovat tymián, rozmarýn, šalvěj nebo majoránku či bazalku.
Spotřeba luštěnin v bohatých zemích klesá. Luštěniny jsou však cenným zdrojem vitamínů a minerálů a navíc jsou i poměrně levné. Správně připravené luštěniny jsou chutné a zasytí. Výhodou je také jejich trvanlivost.
Jak neplýtvat jídlem
Plýtvání jídlem je jedním z nepříjemných nešvarů naší společnosti. Jak předejít plýtvání a díky tomu tak ušetřit nejen svojí peněžence?
Před samotným nákupem vždy zkontrolujte obsah spíže a lednice a zjistěte, jaké potraviny máte a jaké byste měli spotřebovat.
Nakupujte vždy jen to, co sníte a využívejte i zbytky jídla, co Vám zůstanou v lednici k dozdobení jídla, přípravě pizzy apod.
Ty potraviny, které rychle podléhají zkáze, mívejte vždy přímo na očích a uchovávejte je v průhledných sáčcích a dalších průhledných obalech.
Pamatujte, že některé potraviny je možné zamrazit. Zamražené jídlo mějte vždy popsané nebo mějte seznam toho, co v mrazáku vlastně máte.


5) Šetření v obchodě, plaťte hotově

V dnešní době jsou téměř všude platební terminály, ale díky placení platební kartou se mnohdy rozšoupneme více, než bychom chtěli. Pokud se naučíte platit hotově, pak budete mít celkově svoje výdaje mnohem více pod kontrolou.


6) Šetření za energie v domácnosti

- Světla:
Světla jsou základ: klasické žárovky rozhodně nahraďte těmi úspornými, náklady se tak sníží až o celých 80 procent. Budete-li plně důslední, pak vyměníte žárovky za LEDky, které spotřebují až desetkrát méně energie, přitom dokáží odvést stejnou službu. Naučte se za sebou zhasínat a zbytečně nesvítit a veďte k tomu i svoje děti. V průchozích místnostech, kde není třeba vypínač, postačí i pohybové čidlo, které se za několik vteřin vypne samo.

- Topení:
Mějte i topení pod kontrolou. Ekonomicky dobře zvládnuté vytápění ušetří až tisíce korun ročně. K topení si pořiďte i kvalitní regulaci a termostaty, díky tomu můžete teplotu v jednotlivých částech domu nastavovat. Když na delší dobu odjíždíte mimo domov, pak byste měli mít možnost teplotu v domě snížit na minimum, tak aby se dům pouze temperoval.
Tím, že snížíte pokojovou teplotu o 1 stupeň Celsia, ušetříte až šest procent energie na vytápění. Ideální teplotu vnímáme každý jinak, ale pro průměrného Středoevropana by měla být příjemnou a zároveň zdravou teplotou v obývacím pokoji kolem 20ti stupňů Celsia, v ložnici ještě o stupeň nebo dva méně.
Větrejte krátce a intenzivně. Při větrání vypněte topení a nechejte na chvíli okna zcela dokořán. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a u toho máte zapnuté topení, pak velmi plýtváte. V Česku je obvyklé, že až 70% energie spotřebujeme na vytápění. Snížit toto číslo můžeme i díky kvalitním oknům a zateplenému domu. V zatepleném domě se celkově budete cítit lépe, protože naše tělo instinktivně vnímá i teplotu stěna a podlahy. Izolace ušetří během svojí životnosti stovky až tisíce korun.

- Elektřina
Pozor na neviditelné plýtvání: mezi nenápadné žrouty energie patří počítače a televizory, které v pohotovostním režimu nadále spotřebovávají elektrickou energii. Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás ročně může přijít až na několik tisíc korun. Řešením je tato zařízení vypínat síťovým vypínačem.
Také náklady na mrazení potravin mohou tvořit 10-20 procent spotřeby energie celé domácnosti. Snížit náklady můžete tím, že budete chladničku pravidelně odmrazovat. Námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30%. Veškeré potraviny vkládejte do ledničky vždy vychladlé, zamezíte tak nežádoucímu odpařování, které tvoří námrazu. Ledničku neotvírejte zbytečně a dbejte na správnou funkčnost těsnění dvířek.

Zdroj: redakce

Nalezněte kvalitní řemeslníky a firmy z vašeho okolí a ušetříte až 50%

Vyhledat řemeslníka, firmu

Řemeslníci pro váš dům, byt a zahradu

Ajajaj! Něco se pokazilo!

Na stránkách se objevila neočekáváná chyba. Zkuste prosím stránku přenačíst a akci zopakovat.
Pokud se chyba i nadále vyskytuje, kontaktuje nás prosím pomocí na e-mail info@internetstream.cz. Děkujeme.
Uloženo!